Безплатни прегледи на 16 май – инициатива Евромаланома 2018
Снимка: Guliver / iStock
„Бебетата и децата са защитени от злокачествени образувания на кожата. Рискът за тях е под 0,003 процента – с други думи той е нищожен. Бенки не се махат до 12-годишна възраст“, каза доц. Здравка Дерменджиева при откриване на Националната кампания за профилактика рака на кожата. Орасност обаче има, защото кожата е злопаметна и всяко изтаряве в детството е с дълготрайни последици.
В ранна възраст се създава навикът да се предпазваме от слънчевите лъчи и да се ползва слънцезащитен крем. Това е важен урок за цял живот, обясни дерматоложката.
За 13 пореден път нашата страна се включва в кампанията на Евромеланома 2018. Тая е под мотото: „Вашата кожа е уникална. Грижете се за нея.“
На 16 май от 8:30 часа лекари от университетските кожни клиники както и от частни дерматологични центрове в цялата страна безплатно ще прегледат кожата за съмнителни бенки.
Списъкът на всички специалисти както и телефони за връзка и предварително записване ще намерите на сайта www.bg-derm.org и на www.avene.bg.
Снимка: авторът
Съветите на специалистите са всеки от нас поне 2 пъти годишно да преглежда кожата си за съмнителни бенки при дерматолог. Особено хората над 40-45 години.
- Да се следи за поява на нови бенки, на петна с неправилна форма, по-голям размер и неравномерен цвят.
- Да се оглеждат всички възможни места – нос, устни, скули, уши, скалпа под косата. И скритите части – под мишници, гърди, между пръстите на краката, където след травма от тесни и неудобни обувки, може да се появи злокачествено изменение на кожата.
- Правилото ABCD за промени в бенките, припомни д-р Валерия Матеева, дерматолог от Кожна клиника на ВМА.
Опасност има, ако бенката е асиметрична (лявата и дясна половина не са огледални), ако има промяна в цвета (Color), в размерите (Dimention) или бенката се разраства (Evolution).
На модерните смартфони, там където проверяваме какво ще е времето през деня, всеки може да види и UV индекса. Ако той е около 5, трябва да нанесе върху откритите части защитен крем с фактор 30-50.
Обичайно за нашата географска широчина в този сезон, в града, индексът е около 7 – и има нужда от фотозащитен крем с фактор 50. Особено за деца и хора с по-светла кожа, обясни доц. Жана Казанджиева, дерматолог от Кожна клиника на Александровска болница.
Фотозащитният крем трябва да се нанася наново на всеки 2 часа, обясни д-р Иван Богданов, председател на Българското дерматологично дружество.
Причината е, че след два часа той се инактивира, отмива се и спира действа. На практика – защита няма.
Дрехи с тъмен цвят пазят по-надеждно от светлите, колкото и странно да ни ни се струва това. А материи като памук и лен осигуряват по-малка защита сравнение с изкуствените тъкани. Обикновената памучна тениска е със защитен индекс около 6-12 SPF. Такава е и защитата под козирката на шапка или чадър, което е съвсем недостатъчно, предупреди д-р Богданов.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари